Terminarz

rejsy niezapomniane

Hamburg-Szkocja Majówka 2022, >100h + szkolenie z nawigacji

Termin: 30 kwietnia - 14 maja 2022

Skipper: Bogdan Sobiło

Cena za osobę: 2940 (zawiera ubezpieczenie od rezygnacji z powodu Covid-19)

Wolne miejsca: 5

Jacht: Jeanneau Sun Odyssey 39i s/y Copa Verde

rejs stażowo-szkoleniowy, ponad 100h!

Rezerwuj

Opis trasy:

Dwa tygodnie fantastycznej żeglugi, intensywny, pełen wrażeń rejs, to plan na Majówkę 2022. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uzyskaniem bardzo dużego stażu morskiego, elementami szkolenia żeglarskiego, poszerzeniem wiedzy z zakresu nawigacji i astronawigacji. Odwiedzimy wiele pięknych miejsc, więc szykujcie aparaty i w drogę, ku przygodzie! Szczegółowy plan prezentujemy poniżej:

Rejs rozpoczniemy w Hamburgu, mieście mostów i kładek, kanałów i zieleni, a także bardzo ciekawej architektury. Zachęcamy, spacerując po okolicy, by zwiedzić katedry Św. Mikołaja, Św. Michała, a także Muzeum Wunderland (Park Miniatur), z najdłuższą makietą kolejową na świecie! Kolejną atrakcją jest Międzynarodowe Muzeum Morskie, warto też zobaczyć chociaż z zewnątrz arcydzieło architektoniczne –  budynek Filharmonii. Atrakcji starczyłoby tak naprawdę na wiele dni zwiedzania. Kolejne na naszej trasie są:

Helgoland – niemiecka wyspa na Morzu Północnym, jedna z ostatnich stref wolnocłowych w Unii Europejskiej. Piękne, strome klifowe wybrzeże i kilkanaście świetnie zaopatrzonych sklepów wolnocłowych. Asortyment dobrany pod kątem potrzeb żeglarzy oraz tych, co na nich czekają w domu (jeżeli wiecie, co mamy na myśli ;]).

Peterhead – szkockie miasteczko, w którym prawdopodobnie staniemy na popas po przejściu Morza Północnego

Inverness – wejście do legendarnego Kanału Kaledońskiego. W pobliżu ruiny zamku (prawdziwe) oraz rekonstrukcja (sztuczna) zamku Makbeta. Miłośnicy Szekspira będą mogli sprawdzić, czy Lady Makbet wciela się w rolę Białej Damy (nie mylić z postacią poznaną na Helgolandzie).

Kanał Kaledoński – system szkockich jezior połączonych sztucznymi kanałami. Majstersztyk sztuki inżynierskiej połowy XIX wieku. Idealne rozwiązanie dla osób z dylematem „żeglarstwo czy góry”? Tutaj żegluje się wśród gór! Widoki i przeżycia naprawdę niezapomniane.

Fort Wiliam – ważny punkt na trasie Kanału Kaledońskiego. Miasto znane jest z ruin zamku, muzeów oraz gorzelni whisky. Ciekawe, gdzie kierują się żeglarze?

Oban – niewielkie, ale pięknie położone szkockie miasteczko. Poza ruinami zamków – skutek walk między szkockimi planami oraz efekt podboju przez silniejszego sąsiada (Anglia), żeglarzy może zainteresować … destylarnia whisky! Może teza o wygnaniu części Szkotów z kraju i ich osiedleniu się w kraju nad Wisłą ma jakieś realne przesłanki?

Rejs przeznaczony raczej dla doświadczonych żeglarzy, którym nie straszne wszystkie te atrakcje (będą też pewnie niespodziewane inne, jak to na morzu). Dwutygodniowa wyprawa będzie również znakomitą okazją do praktycznej nauki żeglowania na wodach pływowych, nawigacji i astronawigacji, MPZZM i meteorologii. Szkolenie obejmie:

 • identyfikację znaków nawigacyjnych
 • praktyczne znaczenie prawideł MPZZM w żegludze jachtowej
 • nawigację terestryczną (kompas, log i sonda)
 • pracę na mapie papierowej
 • obliczanie parametrów pływów (wysokość wody, kierunek i prędkość prądu)
 • odbiór i interpretację prognoz pogody
 • dobór żagli w zależności od warunków hydrometeorologicznych

Dodatkową atrakcją będzie szkolenie z podstaw astronawigacji:

 • posługiwanie się sekstantem (jak go wykorzystać nie tylko do zdjęcia)
 • określanie dewiacji na podstawie obserwacji słońca (jak odróżnić dewiatora od dewianta)
 • astronomiczna linia pozycyjna (jak uniknąć astronomicznej pomyłki w rachunkach)

Główne atrakcje rejsu:

 • zwiedzanie Hamburga: stare miasto (Ratusz) , stare kamienice, Miniatur Wunderland (wielka aktywna makieta), Muzeum Morskie, dzielnica St. Pauli i wiele innych
 • Żegluga Łabą, która płynie raz „do góry”, a raz „w dół”
 • Nawigowanie po bardzo ciasnym akwenie wśród mnóstwa statków i kutrów
 • Długie przejście otwartymi wodami Morza Północnego (kilka dni pełnomorskiej żeglugi)
 • Emocje związane z Kanałem Kaledońskim: 29 śluz, 4 akwedukty, 10 mostów. Przesławne Loch Ness (gdzie jest potwór?) i widok krów pasących się kilka metrów poniżej płynącego jachtu-bezcenne!

Planowana trasa

Hamburg – Helgoland – Peterhead – Inverness – Kanał Kaledoński – Fort William – Oban

 

Nasz jacht Sun Odyssey 39i s/y Copa Verde

Rejs odbędzie się na naszym komfortowym, dobrze wyposażonym jachcie Jeanneau Sun Odyssey 39i. Pełen opis oraz galeria znajdują się TUTAJ

 

Dane techniczne:

Długość całkowita: 11,86m
Długość kadłuba: 11,62m
Szerokość: 3,88m
Zanurzenie: 1,55m – krótki kil
Powierzchnia żagli: 67m2
Moc silnika: Yanmar 40KM
Pojemność zbiorników na paliwo: 130l
Pojemność zbiorników na wodę: 355l
Układ wnętrza: 3 kabiny dwuosobowe, łazienka z toaletą i prysznicem, 2 pojedyncze koje w mesie

Wyposażenie żeglarskie, nawigacyjne, ratunkowe:

grot i fok (grot i fok rolowane), 4 kabestany, chartplotter w kokpicie, radar, radio VHF z DSC, navtex, AIS, tratwa ratunkowa, kamizelki pneumatyczne, EPIRB i wiele innych.

Wyposażenie komfortowo-hotelowe:

ogrzewanie, lodówka w kambuzie, kuchenka z piekarnikiem, nagłośnienie, pościel i wiele innych.

CENA - szczegóły oferty

Cena: 2940 zł (cena zawiera ubezpieczenie od rezygnacji z powodu covid-19)

za jedno miejsce w kabinie dwuosobowej (koje 1-6) lub pojedyncza koja w mesie (koja 7)

Dostępność koi:

Koja 1 – niedostępna
Koja 2 – dostępna
Koja 3 – dostępna
Koja 4 – niedostępna
Koja 5 – dostępna
Koja 6 – dostępna
Koja 7 – dostępna

Cena zawiera:

wybraną koję, opiekę skippera, ubezpieczenie KL i NW, podstawowe szkolenie żeglarskie, końcowe sprzątanie, pościel i ręcznik.

Cena nie zawiera:

wyżywienia, paliwa do jachtu, opłat portowych, kosztów dojazdu i powrotu z rejsu, atrakcji dodatkowych, wydatków własnych.

Składka na kasę jachtową:

Zazwyczaj równowartość około 80EUR + 80 GBP/tydzień (wyżywienie, opłaty portowe, paliwo do jachtu). Składka jest zbierana na burcie przy rozpoczęciu rejsu. Po zakończeniu imprezy kasa jachtowa jest rozliczana – wszystko, co nie zostanie wydane, podlega zwrotowi. Skipper nie partycypuje w kasie jachtowej i pozostaje na utrzymaniu (wyżywieniu) załogi w czasie rejsu.

Terminy płatności:

50% wartości rejsu + ubezpieczenie w ciągu tygodnia od rezerwacji,
pozostałą część na 60 dni przed rozpoczęciem imprezy.

Nie pobieramy od załogi żadnych kaucji, składek na ubezpieczenie kaucji, czy też opłat administracyjnych. Nie odwołujemy imprez ze względu na zbyt małą liczbę załogi!

Jak dotrzeć na miejsce

Rozpoczęcie rejsu:

Hamburg, Niemcy

Zaokrętowanie: 30 kwietnia 2022 od godz. 17:00

Zakończenie rejsu:

Oban, Szkocja

Wyokrętowanie: 14 maja 2022 do godz. 09:00

 

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt: biuro@morskiemile.pl, 724-328-142, 501-242-985 lub poprzez formularz kontaktowy.

W czasie rejsu będzie także można odbyć (za dodatkową opłatą) kurs radiooperatora SRC. Opcja ta powinna zainteresować żeglarzy przygotowujących się do egzaminu w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, jak i tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności. Jeśli jesteś zainteresowany – napisz do nas!

REZERWACJA  * pola obowiązkowe

  newsletter - zapisz się