Toskania jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych na świecie. Ma naprawdę wiele do zaoferowania zarówno zwykłym turystom, jak i żeglarzom. Region leży nad Morzem Tyrreńskim. Wyspy takie jak Elba, Capraia, Giglio, czy Monte Christo i Pianosa tworzą Archipelag Toskański, który administracyjnie należy do Toskanii. Żeglarze mogą wynająć jachty w kilkunastu różnych portach spośród oferty kilkudziesięciu armatorów i tysięcy jachtów. Dostępne są zarówno eleganckie, bardzo komfortowe, nowe katamarany, jak i ekonomiczniejsze jednokadłubowce. Niezależnie od tego skąd ruszymy w Toskanii mamy do wyboru kilka różnych tras rejsu. Poniżej zaprezentujemy te najpopularniejsze.
Proponowana trasa:
Puntone, Marina di Scarlino (przykładowy port startu) – Portoferraio 22Mm
Portoferraio – Marciana 9Mm
Marciana – Capraia 20Mm
Capraia – Fetovaia 24Mm
Fetovaia – Porto Azzurro 20Mm
Porto Azzurro – Puntone, Marina di Scarlino 18Mm
Etap pierwszy to dosyć krótki odcinek z portu zaokrętowania do stolicy Elby, Portoferraio. Miasto jest znane z pobytu Napoleona na pierwszym zesłaniu. Można zwiedzić rezydencję Napoleona, Stare Miasto otaczające port, jak i Cytadelę górującą nad miastem. W porcie są liczne restauracje oraz znakomita osteria połączona ze sklepem rybnym. Polecamy też wynajęcie skutera i wycieczkę do Villi San Martino, która była rezydencją Cesarza. Płynąc wzdłuż północnego wybrzeża Elby z Portoferraio do portu Marina di Marciana sugerujemy postój na snorkelling i kąpiel przy plaży La Biodola lub Procchio. Odpowiednio wczesne przypłynięcie do portu pozwala na wycieczkę do miejscowości Marciana oraz na wjazd kolejką linową na Monte Capanne, które jest najwyższym szczytem Elby. Widoki zapierają dech w piersiach. Kolejnego dnia można się udać w kierunku malowniczej Caprai, która jest jedną z najpiękniejszych wysp Archipelagu Toskańskiego. Wyśmienite kąpieliska i nurkowiska. Należy pamiętać, że nie wszędzie możemy rzucić kotwicę czy łowić ryby, ponieważ to ciągle jest park narodowy. Płynąc z Caprai do Fetovai koniecznie należy stanąć przy plaży w Pomonte, gdzie leży wrak greckiego frachtowca. Pozostałości tego statku są znakomicie zachowane i cały czas eksplorowane przez nurków. Wrak nie leży zbyt głęboko co pozwala obejrzeć wrak także dla osób pływających w masce z fajką i płetwami. Noc w zatoce Fetovaia potrafi być niezapomniana. Kolejny dzień to spokojna żegluga wzdłuż południowego wybrzeża Elby do Porto Azzurro. Tu możemy udać się na spacer dookoła twierdzy – więzienia, pójść na kąpiel w morzu lub dla ambitniejszych wybrać się do miasteczka Capolivieri (można też podjechać na stopa, skuterem lub autobusem). Tam polecamy obiad w restauracji u Eleny:) Z Porto Azzurro do Puntone jest już niedaleko. Po drodze można się zatrzymać koło niezamieszkanych wyspepek Cerboli lub Palmaiola na krótką kąpiel. Alternatywnie polecamy zatokę Cala Violina na zakónczenie tygodnia spokojnego pływania.
Proponowana trasa:
Puntone – Portoferraio 22Mm
Portoferraio – Marina di Marciana 9Mm
Marciana – Fetovaia – Marina di Campo 16Mm
Marina di Campo – Giglio 35Mm
Giglio – Porto Azzuro 32Mm
Porto Azzurro – Puntone 18Mm
Początek jest taki sam jak w trasie pierwszej. To dosyć krótki odcinek z portu zaokrętowania do stolicy Elby, Portoferraio. Miasto jest znane z pobytu Napoleona na pierwszym zesłaniu. Można zwiedzić rezydencję Napoleona, Stare Miasto otaczające port, jak i Cytadelę górującą nad miastem. W porcie są liczne restauracje oraz znakomita osteria połączona ze sklepem rybnym. Polecamy też wynajęcie skutera i wycieczkę do Villi San Martino, która była rezydencją Cesarza. Płynąc wzdłuż północnego wybrzeża Elby z Portoferraio do portu Marina di Marciana sugerujemy postój na snorkelling i kąpiel przy plaży La Biodola lub Procchio. Odpowiednio wczesne przypłynięcie do portu pozwala na wycieczkę do miejscowości Marciana oraz na wjazd kolejką linową na Monte Capanne, które jest najwyższym szczytem Elby. Widoki zapierają dech w piersiach. Teraz zamiast na Capraię udajemy sie dookoła Elby na jej południową stronę. Po drodze ciekawe kotwicowiska, wrak do nurkowania, piękna zatoczka Fetovaia. Noc polecamy spędzić na kotwicowsku w Marina di Campo. Zatoka zapewnia ochronę przed północnymi wiatrami, a miasto kusi licznymi restauracjami i imprezami w sezonie. Można też zajrzeć do producenta zegarków Locman. Kolejny dzień to dłuższa żegluga do Giglio. Wyspa stała się słynna po katastrofie Costa Concordii. Sam statek już podniesiono, ale miejsce nie straciło nic ze swojego uroku. Liczne kotwicowska, podwodne skały dla nurków, trasy spacerowe dla turystów pieszych, jak i rowery dla bardziej sportowo nastawionych załogantów. Miasteczko ma swój fajny, swojski, włoski klimat. Przedostatniego dnia zaczynamy wracać. Mamy do pokonania około 32Mm do Porto Azzurro. Tu możemy udać się na spacer dookoła twierdzy – więzienia, pójść na kąpiel w morzu lub dla ambitniejszych wybrać się do miasteczka Capolivieri (można też podjechać na stopa, skuterem lub autobusem). Tam polecamy obiad w restauracji u Eleny:) Z Porto Azzurro do Puntone jest już niedaleko. Po drodze można się zatrzymać koło niezamieszkanych wyspepek Cerboli lub Palmaiola na krótką kąpiel. Alternatywnie polecamy zatokę Cala Violina na zakónczenie tygodnia spokojnego pływania.
Proponowana trasa:
Puntone – Portoferraio 22Mm
Portoferraio – Marina di Marciana 9Mm
Marina di Marciana – Capraia 20Mm
Capraia – Fetovaia 24Mm
Fetovaia – Marina di Campo 5Mm
Marina di Campo – Giglio 35Mm
Giglio – Gianutri 15Mm
Gianutri – Porto Ercole 11Mm
Porto Ercole – Porto Santo Stefano (Promontorio Monte Argentario) 15Mm
Porto Santo Stefano (Promontorio Monte Argentario) – Talamone 8Mm
Talamone – Porto Azzurro 37Mm
Porto Azzurro – Puntone 18Mm
Trasa ta stanowi połączenie dwóch tygodniowych tras po Archipelagu Toskańskim. Z nowości jest do zobaczenia Isola di Giannutri z zatoką Spalmatoi, Feniglia koło Porto Ercole (królowa holenderska ma tu swój letni dom, a wakacje spędzał tu Prezydent Rosji Władimir Putin). Warto także popłynąć dookoła Promontore Monte Argentario i ponurkować w jaskiniach. sugerujemy także wizytę w pieknym Talamone, gdzie można odwiedzić jedną z licznych restauracji serwującej kuchnię regionu Maremma. Powrót przez znane Porto Azzurro. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to bardzo wymagająca trasa, ale zapewnia ona niezwykły relaks podczas gdy niespiesznie żeglujemy pomiędzy absolutnie topowymi miejscami.
Proponowana trasa:
Puntone – Capraia 42Mm
Capraia – St.Florent 43Mm
St.Florent – Calvi 28Mm
Calvi – Girolata 22Mm
Girolata – Porto 6mm
Porto – Cargese 17Mm
Cargese – Ajaccio 38Mm
Ajaccio – Propriano 44
Propriano – Bonifacio 15Mm
Bonifacio – Lavezzi – Rondinara 15Mm
Rondinara – Solenzara 40Mm
Solenzara – Porto Azzurro 45Mm
Porto Azzurro – Puntone 18Mm
Klasyczna dwutygodniowa trasa pozwalająca opłynąć całą Korsykę i poznać jej najpiękniejsze miejsca.
Główne miejsca do zobaczenia i atrakcje do zaliczenia w kolejności odwiedzania:
– nurkowanie przy Caprai i spacer po wyspie
– spacer po St. Florent
– kotwicowisko przy plaży Saleccia
– zwiedzanie twierdzy w Calvi
– wyjazd autem do Corte i w korsykańskie góry na część szlaku GR20
– park La Scandola !!!
– postój w uroczym Porto
– postój na kotwicy przy urwiskach koło Cargese, skoki do wody z wysokich skał
– zwiedzanie Ajaccio śladami Napoleona
– Zwiedzanie Bonifacio, puszczanie latawców, plaże przy klifach Bonifacio
– kotwicowisko przy Lavezzi
– grill w Cala Rondinara
– wyjazd z Solenzary na via ferraty lub canyoning
– odpoczynek w Porto Azzurro
Rejs na tej trasie pozwala spędzić sporo czasu na Korsyce. Samochodem lub skuterem można udać się na zwiedzanie interioru i poznawanie lokalnych coraz lepszych win, specyficznych serów i skosztowanie owoców morza. Jest też czas na spróbowanie nowych aktywności fizycznych. W końcu Korsyka to sportowa „stolica” Morza Śródziemnego. Jest tu wszystko: rowery górskie, jazda konna, wspinaczka górska, via ferraty, canyoning, kajaki górskie i morskie, rafting, snorkelling, nurkowanie, wraki, paralotnie, samochody terenowe i tysiące innych atrakcji.
Serdecznie zapraszamy i polecamy.